Zařaďte je do svého jídelníčku alespoň občas a příjemné změny na sebe nenechají dlouho čekat.
1. bílá rýže → quinoa
100 g quinoy obsahuje 4,4 g čistých bílkovin – více než jakákoli jiná obilovina. Pro srovnání, stejné množství rýže má pouze 2,4 g bílkovin. Také v této jihoamerické obilovině se nachází všech devět pro tělo nezbytných aminokyselin. Quinoa je také bohatá na fosfor (třikrát více než rýže), železo (dvakrát více než pšenice), vápník, zinek a vlákninu.
Rýže má vysoký obsah sacharidů, ale kalorií v jedné porci je o něco méně. Quinoa je však v těle efektivněji zpracovávána a poskytuje čisté bílkovinné palivo pro celé tělo. Je také prospěšná pro zdraví žaludku. Proto quinoa ve sporu s rýží a mnoha dalšími obilovinami vítězí.
2. Bílý chléb → lavaš
Nejzdravější je ovesný a špaldový chléb, stejně jako výrobky z naklíčených celých nebo žitných zrn. Celý smysl spočívá v tom, že procházejí minimálním zpracováním a zachovávají si největší množství vitaminů a živin. Takový chléb se však na pultech běžných obchodů hledá velmi obtížně a nebude levný.
Proto pro své sendviče místo krájeného bílého chleba zvolte tenký pita chléb bez droždí: má méně kalorií a tuků. Kromě toho má pita chléb také železo a vápník. Ve srovnání s ním nemá bílý chléb téměř žádnou výživovou hodnotu.
3. Bramborová kaše → Květáková kaše → Květáková kaše
Brambory se vyplatí nahradit květákem z několika zřejmých důvodů. Zaprvé obsahuje vitaminy a minerály, jako jsou C, K, B1, B6, draslík, sodík, vlákninu, kyselinu listovou. Za druhé je květák zdrojem antioxidantů a pomáhá posilovat imunitní systém. Jeho zdraví prospěšné účinky završuje velmi nízký obsah kalorií ve srovnání s bramborovou kaší.
4. Ploché chleby z pšeničné mouky → ploché chleby z kukuřičné mouky
Jeden 100gramový plochý chléb z kukuřičné mouky obsahuje pouze 218 kcal a 2,85 g tuku, zatímco podobně těžký plochý chléb z pšeničné mouky obsahuje 306 kcal a 7,99 g tuku. Rozdíl je zřejmý!
Nemluvě o tom, že kukuřičné placky jsou zdravější pro váš trávicí systém, mozek a srdce, protože jsou dobrým zdrojem hořčíku. Kukuřice a výrobky z ní také pomáhají v prevenci chronických střevních onemocnění.