Domov Uncategorized Zvýšení minimálního garantovaného důchodu: Nový výpočet a podmínky

Reklama

Zvýšení minimálního garantovaného důchodu: Nový výpočet a podmínky

0 comment

Základní výměra každého důchodu je v současné době stanovena ve výši 10 % průměrné mzdy a procentní výměra starobního a invalidního důchodu má minimální výši 770 Kč. V roce 2025 činí základní výměra 4 660 Kč, takže nejnižší pobíraný starobní a invalidní důchod jakéhokoliv typu dosahuje výše 5 430 Kč.

Od roku 2026 se minimální garantovaný důchod zvýší. Jde o opatření, které je součástí již schválené důchodové reformy.

Důvodem pro tuto změnu je skutečnost, že zatímco základní výměra se každý rok zvyšuje, minimální výše procentní výměry přiznávaných starobních a invalidních důchodů zůstává stejná od svého zavedení v roce 1996. Její hodnota už tedy zdaleka neodpovídá současné ekonomické situaci a je nedostatečná zejména u osob s nejnižšími důchody.

Nejméně 20 % průměrné mzdy

Starobní důchody budou mít od roku 2026 minimální základní i minimální procentní výměru stanovenou shodně na 10 % průměrné mzdy, takže nejnižší přiznávaný důchod bude mít hodnotu 20 % průměrné mzdy. Každý rok se pak bude částka zvyšovat.

Při současných hodnotách průměrné mzdy by minimální důchod v roce 2025 činil 9 320 Kč.

Obdobně dojde také k navýšení procentní výměry u invalidních a pozůstalostních důchodů, a to následovně:

Invalidní důchod s invaliditou 3. stupně– minimální hodnota 20 % průměrné mzdy (dle aktuálních hodnot by v roce 2025 činil 9 320 Kč).

Invalidní důchod s invaliditou 2. stupně– minimální hodnota 15 % průměrné mzdy (dle aktuálních hodnot by v roce 2025 činil 6 990 Kč).

Invalidní důchod s invaliditou 1. stupně– minimální hodnota 13,33 % průměrné mzdy (dle aktuálních hodnot by v roce 2025 činil 6 214 Kč).

Vdovský a vdovecký důchod– minimální hodnota 15 % průměrné mzdy (dle aktuálních hodnot by v roce 2025 činil 6 990 Kč).

Sirotčí důchod– minimální hodnota 14 % průměrné mzdy (dle aktuálních hodnot by v roce 2025 činil 6 524 Kč).

Přesné částky pro rok 2026 zatím nejsou známé a budou stanoveny v rámci nařízení, které vláda schválí do konce září.

Pro úplnost je třeba upozornit, že výše uvedené platí pro důchody bez mezinárodního prvku.

Pokud někdo pobírá takzvaný dílčí důchod, tedy důchod, na který vznikl nárok s přihlédnutím k době pojištění získané v jiném členském státě EU nebo státě, se kterým Česká republika uzavřela smlouvu o sociálním zabezpečení, bude mít i nadále nárok na základní a procentní výměru pouze v dílčí výši. To znamená ve výši stanovené podle poměru doby pojištění získané v České republice k celkové době pojištění v zahraničí. Od roku 2026 se tedy bude dílčit nově stanovená minimální procentní výměra.

Automatické dorovnání

Od ledna 2026 bude platit, že pokud někdo pobírá nižší důchod, než je garantované minimum, bude mu automaticky dorovnáván. Vždy se tedy bude vyplácet důchod alespoň ve stanovené minimální výši. Při porovnání důchodu s minimální částkou se bude zohledňovat celý důchod včetně přiznaného výchovného za děti.

Novinka bude platit pro všechny důchody, tedy i pro ty, které již byly přiznané dříve nebo budou přiznané do konce roku 2025. O dorovnání nebude nutné žádat a bude prováděno i při všech budoucích valorizacích důchodů.

Nárok na minimální důchod má každý, kdo získá minimální požadovanou dobu důchodového pojištění. V případě starobního důchodu je nutné dosáhnout také požadovaného věku pro přiznání důchodu a u invalidního důchodu splnit podmínku přiznání invalidity.

Například pro starobní důchod je nutné získat 35 let důchodového pojištění, v případě předčasného důchodu je to 40 let pojištění. Bez potřebné doby pojištění nárok na minimální důchod nevznikne.

Mohlo by se vám také líbit

Reklama