Není to chaos na hlavě, ale elektrony utíkající ke kartáči na vlasy.
Když si sundáte čepici, obléknete teplý svetr nebo si v zimě jen tak rozčešete vlasy, vlasy se vám přilepí na obličej a oblečení a vaše vlasy vypadají neudržovaně. Poradíme vám, co dělat, když se vaše vlasy elektrizují, a vysvětlíme, odkud se elektřina bere.
Proč jsou vlasy elektrizované?
Za všechno může statická elektřina. Normální elektrický proud vzniká, když do dálkového ovladače vložíte baterii se znaménky plus a minus a on funguje. Statická elektřina však může vznikat i v předmětech, které proud nevedou. V takovém případě má předmět náboj pouze plusový nebo pouze mínusový, a aby se vyrovnal, musí přitahovat opačný náboj. Tento náboj nejčastěji vzniká třením.
Vlasy se třou o polštář, rolák nebo hřeben a získávají náboj statické elektřiny. Aby našly chybějící opačný náboj ve vnějším prostředí, vystrkují se do všech stran.
Vlasy se mohou zelektrizovat kdykoli během roku. Statické elektřiny si však na vlasech všímáme zejména v zimě. V tomto období se spojují všechny faktory: stav vlasů, studený suchý vzduch a neustálý kontakt s oblečením.
Jaký druh oblečení bych měla nosit, aby se vlasy méně elektrizovaly?
Většina látek a materiálů vytváří statickou elektřinu. Předpokládá se, že přírodní tkaniny to nedokážou, ale není to pravda. Vlna, ačkoli je přírodní, také při tření vlasy elektrizuje.
Statickou elektřinu nevytvářejí pouze ty materiály, které dobře absorbují vlhkost. Mezi ně patří len, bavlna a dřevo. Lněné oblečení se v zimě pravděpodobně nehodí, ale bavlněné mikiny a džíny ano.
Ať se však na to díváte jakkoli, většina svrchního oblečení je vyrobena s použitím syntetických materiálů. Je tedy nepravděpodobné, že výběr nového šatníku zcela vyřeší problém elektrizujících vlasů v zimě. Bude třeba se s ním vypořádat jiným způsobem. Například oblečení lze prát s kondicionérem na prádlo – ten snižuje tření věcí o sebe a má kladný náboj. Nebo můžete věci postříkat antistatickým sprejem. Je to jako hromosvod, který na sebe nabité částice přebírá.