Stále je lze najít v peněženkách, v »prasátkách«, stále se s nimi platí v obchodech. Vypadají sice jako obyčejné mince, přesto se však mohou v nepatrném – lehce přehlédnutelném – detailu lišit. Totiž taková mírná odchylka způsobí, že i na první pohled běžná mince může mít místo své pevně stanovené nominální hodnoty sběratelskou cenu i významně vyšší. V tomto případě až tisícinásobnou, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz specialista – numismatik Michael Kubinec.
I když má každá mince na přední straně vyraženou svoji hodnotu, v některých případech se může její reálná cena – zejména pak podle jejího stavu – pohybovat v násobcích. V tomto případě je řeč o minci z roku 2000, která na svém rubu nemá motiv hodinového stroje, ale brněnský Petrov – do oběhu se jich dostalo jen několik tisíc kusů.
„Pokud jde o desetikorunu z roku 2000, na níž je hodinový stroj – někdo říká »orloj«, tak ta není až tak zajímavá jako desetikoruna ze stejného roku, na které je vyobrazen brněnský Petrov. To je mince, která v dobrém stavu může dosahovat hodnoty až deset tisíc korun,“ uvedl pro ŽivotvČesku.cz zkušený numismatik Michael Kubinec ze společnosti AUREA Numismatika.
Hodnota takové mince může být až deset tisíc korun.
předchozí příspěvek